Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

Farský kostol sv. Martina

apsida VysočanyUž len malá apsida slúžiaca ako sakristia sa zachovala z románskeho kostolíka v obci Vysočany neďaleko Bánoviec nad Bebravou. Po barokovej a klasicistickej prestavbe sa stredoveký pôvod stavby takmer úplne stratil.
Kostolík mali postaviť na okraji kopca niekedy v 13. storočí, prvá písomná zmienka sa zrejme viaže k súpisu pápežských desiatkov z rokov 1332 - 37 (s patrocíniom sv. Martina). Stavebným materiálom boli opracované kamenné kvádre. Neveľké proporcie apsidy naznačujú, že by stavba mohla byť aj staršia, už z 12. storočia. Archeologické výskumy v okolí priniesli objav črepového materiálu z 10. - 12. storočia, v blízkej Livine sa kostolík z tohto obdobia zachoval dodnes.
Stredoveký pôvod má aj vstavaná západná veža, ktorá má v dolnej časti tvar štvorbokého hranolu, na ktorý nadväzuje osemboká nadstavba. Datovaná je do obdobia gotiky, v 18. storočí bola zbarokizovaná. Kostolík má dnes podobu jednolodia s východným polygonálnym záverom, na ktorý nadväzuje polkruhová apsida, a vstavanou, sčasti zo západného priečelia vystupujúcou vežou. /prevzaté z www.apsida.sk/


 

Vysočiansky kaštieľ

kaštieľPôvodne renesančný kaštieľ zo 17. storočia. Okolo roku 1821 bol klasicisticky prestavaný a začiatkom 20. storočia upravený a dispozične pomenený /prevzaté z www.pamiatkynaslovensku.sk/.  


 

Pamiatky obce

kúria

kúria
Autor: bk

kostol

kostol - apsida
Autor: bk

kostol

kostol - apsida
Autor: bk

vitráž na kostole

vitráž okien na kostole
Autor: bk


 
 
kaštieľ

Vysočiansky kaštieľ
Autor: bk

socha sv. Jána Nepomuckého

socha sv. Jána Nepomuckého
Autor: bk


 
ÚvodÚvodná stránka